KYN61-40.5 mv switchgear
Purestox Industry & Trade Co., Ltd.
Contact Now
KYN61-40.5 mv switchgear
Brand Name : Ptox Corp
Model Number : KYN61-40.5
Place of Origin : Zhejiang
Price : 29033Set
Payment Terms : L/C,T/T,Western Union,MoneyGram,Paypal
Supply Ability : 30 Set/Sets per Month
Min.Order : 1
Port : Shanghai, Guangzhou, Shenzhen, Chongqin,Ningbo
FOB : 29
Product name : mv switchgear
Material : CRCA
Rated voltage : 40.5kV
Rated frequency : 50Hz
Rated current : Up to 1600A
Protection degree : IP30
Shape : mv switchgear
Standard : GB3906
Contact Now
KYN61-40.5 mv switchgear
Features
  • Compact structure
  • Less covered area.
  • Good suitability
  • Good handcart interchangeability
Description
Application
It is applied to power distribution system for 40.5kV with three-phase AC 50Hz single bus or single bus sectional system. Mainly used in power plants, substation, industrial and mining enterprises for power receiving and distribution, also for controlling, protecting and monitoring the circuit. It can be used for frequent operated occasions as well.
Normal operating conditions
  • Ambient air temperature : -5°C ~ +40°C;
  • Daily average temperature(Within 24h): ≤+35℃